niedziela, 31 maja 2015

Skansen już otwarty!

Witam serdecznie wszystkich czytających.
Z zamiarem pisania bloga noszę się już od dawna, ale zawsze uważałam, że jeśli mój blog nie będzie miejscem idealnym, to lepiej w ogóle się za pisanie nie brać.
Ostatnio stwierdziłam, że w zasadzie, to czy on będzie idealny nie jest już dla mnie aż tak ważne. Po prostu potrzebuję przestrzeni, w której będę mogła przechowywać to, co związane z moimi zainteresowaniami. Znajdziecie tu notatki związane głównie z rękodziełem, domowymi sprzętami - tymi starymi i nowszymi oraz urządzaniem wnętrz, więc można chyba zaryzykować stwierdzenie, że to blog wnętrzarski.
Uff, pierwsze koty za płoty.


A dlaczego w tytule bloga pojawia się słowo "skansen"?
Otóż nie jeden raz słyszałam od znajomych, że ja to bym pewnie najchętniej w skansenie zamieszkała, bo podobają mi się drewniane domy, różnego rodzaju starocie, lubię - jak na etnolożkę przystało - kulturę ludową, a do tego sama haftuję i szydełkuję. Więc, jak przyszło do wybrania nazwy, to zbyt długo się nie zastanawiałam.

Jako absolwentka etnologii dodam, że słowo "skansen", którym obecnie określa się muzea na wolnym powietrzu, które prezentują kulturę danego regiony, pochodzi od nazwy własnej ekspozycji architektury drewnianej, która została otwarta na wyspie Djurgården w Szwecji w 1891 roku. Twórczą tej ekspozycji był Artur Hazelius.

Podczas studiów odbyłam praktykę w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej i pamiętam, że już od pierwszego dnia czułam się tam, jak u siebie. Chętnie słuchałam opowieści opiekunów skansenu, chętnie się po nim kręciłam, robiłam porządki oraz oprowadzałam turystów, mówiąc dumnie: " Prze Państwem stoi ośmioboczna stodoła w Kryr z XVIII w.", albo: "Zapraszam do chałupy z Grzawy, jej ściany wykonane są z półpłazów w konstrukcji wieńcowej, zawęgłowane na zakładkę". Ech, to były czasy.

Sam skansen powstał w 1975 r. i jest prowadzony przez grupę pasjonatów. Znajduje się w nim 14 obiektów pochodzących głownie z XIX w., a całość została wpisana do Szlaku Architektury Drewnianej.
W skansenie można nie tylko zwiedzać, ale wziąć udział w warsztatach artystycznych i edukacyjnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia Zagrody lub chociaż jej strony internetowej.
http://www.skansen.pszczyna.pl/



                                Młyn wodny z Bojszów, obecnie karczma

                                Orkiestra wiejska z żelbetonu


                                Ule ze skansenowej pasieki

2 komentarze:

  1. Na skansenach się nie znam, ale wpadnę tutaj poczytać od czasu do czasu ;) Powodzenia.

    OdpowiedzUsuń